aug 2024
mandag 05/08 2024 16:30 - 18:30 |
Botanisk opdagelsestur rundt om Himmelsøen, Roskilde Anna Bodil & Aase Gøthgen Østkredsen |
onsdag 07/08 2024 - søndag 11/08 2024 Hele dage(n) |
AFLYST - Nordisk Ekskursion til Nordøstfyn Henrik Tranberg, Erik Aabjerg Friis & Martin Køhl Søholm Større ture |
torsdag 08/08 2024 - søndag 11/08 2024 Hele dage(n) |
Højsommerekskursion til Viborg-egnen Peter Wind & Anne Murmann Større ture |
tirsdag 13/08 2024 18:00 - 20:00 |
Tur til Holstebro eller Finderup øvelsesterræn Kristian Laustsen & Nikolaj Sass Ebsen Jyllandskredsen |
søndag 18/08 2024 13:00 - 16:00 |
Kulebjerg Overdrev på Midtsjælland Rene Andersen Østkredsen |
fredag 23/08 2024 - søndag 25/08 2024 Hele dage(n) |
Sommertur til Læsø Dagmar Kappel Andersen & Nikolaj Sass Ebsen Jyllandskredsen |
fredag 23/08 2024 10:00 - 16:00 |
Kragelund Mose - nord for Vejen, Midtjylland Martin Sandager & Helle Hjorth Fynskredsen |
søndag 25/08 2024 Hele dage(n) |
Aflyst! Bioblitz i Køge Bugt Strandpark Aflyst |
tirsdag 27/08 2024 16:30 - 19:30 |
Hovedbestyrelsesmøde Hovedbestyrelsen Hovedbestyrelsen |
sep 2024
søndag 01/09 2024 Hele dage(n) |
Sidste frist for indlæg til URT 2024:4 URT URT |
lørdag 07/09 2024 10:00 - 15:00 |
Gule kurvblomster - et kursus Frede Østergaard Andersen & Carsten Hunding Fynskredsen |
torsdag 12/09 2024 19:00 - 21:00 |
Lægemiddelplanter – den medicinske Flora Danica Jens Soelberg Østkredsen, København Ø |
lørdag 14/09 2024 14:00 - 17:00 |
Bogensø Strand på Jagt efter Eng-Ensian Henrik Tranberg Fynskredsen |
søndag 15/09 2024 10:00 - 14:00 |
Strødam Reservatet ved Hillerød Henning Adsersen & Thure Hauser Østkredsen |
lørdag 21/09 2024 12:30 - 16:00 |
Eskebjerg Vesterlyng i Vestsjælland Dan Hua Wang Østkredsen |
mandag 30/09 2024 19:00 - 21:00 |
I fodsporene på Humboldt og Böcher Naia Morueta Holme Jyllandskredsen, Aarhus |
okt 2024
torsdag 10/10 2024 19:00 - 21:00 |
Skagen – en billedfortælling om flora og landskaber fra toppen af Danmark Ian Heilmann Østkredsen, København Ø |
lørdag 26/10 2024 10:00 - 12:30 |
Efteråret frugter, frø og formeringsformer ved Køge Ås Thure Hauser Østkredsen |
lørdag 26/10 2024 13:00 - 16:00 |
Svampetur til Bobakker på Helnæs Henrik Tranberg Fynskredsen |
lørdag 26/10 2024 - søndag 27/10 2024 16:30 - 19:30 |
Hovedbestyrelsesmøde Hovedbestyrelsen Hovedbestyrelsen |
nov 2024
torsdag 07/11 2024 19:00 - 21:00 |
Om 40 års vegetationsudvikling på Maglemose i Grib skov Irina Goldberg Østkredsen, København Ø |
torsdag 21/11 2024 19:00 - 21:00 |
Om storsvampenes udbredelse i Danmark Thomas Læssøe Østkredsen, København Ø |
torsdag 21/11 2024 19:30 - 21:30 |
I fodsporene på Humboldt og Böcher Naia Morueta-Holme Fynskredsen, Odense |
dec 2024
torsdag 05/12 2024 19:00 - 21:00 |
Om vegetationen på fortidsminder Claus Helweg Ovesen Østkredsen, København Ø |
torsdag 12/12 2024 16:30 - 19:30 |
Hovedbestyrelsesmøde Hovedbestyrelsen Hovedbestyrelsen |
jan 2025
onsdag 29/01 2025 16:30 - 19:30 |
Hovedbestyrelsesmøde Hovedbestyrelsen Hovedbestyrelsen |
mar 2025
lørdag 22/03 2025 Hele dage(n) |
Botanikdag med generalforsamling 2025 Hovedbestyrelsen Generalforsamlinger |
lørdag 22/03 2025 Hele dage(n) |
Generalforsamling og botanikdag 2025 Hovedforeningen Generalforsamlinger |
apr 2025
tirsdag 01/04 2025 16:30 - 19:30 |
Hovedbestyrelsesmøde Hovedbestyrelsen Hovedbestyrelsen |
apr 2040
torsdag 12/04 2040 Hele dage(n) |
Foreningens 200 års jubilæum Foreningen URT og foreningen |
Powered by Events Manager