Kalender

jul 2019

Dato og tid Arrangement
onsdag 17/07 2019 - fredag 26/07 2019
Hele dage(n)
Tur til Grønland
Sigrid Schøler Nielsen og Peter Wind
søndag 28/07 2019
9:30 - 16:00
Fanø
Søren Vinding og Arne Krogh Clausen

aug 2019

Dato og tid Arrangement
fredag 09/08 2019 - mandag 12/08 2019
Hele dage(n)
Højsommerekskursion til Samsø
lørdag 10/08 2019
13:00 - 16:00
Botanisk ekskursion til Hyby Fælled v/Fredericia
Nikolaj Sass Ebsen og Henriette Bjerregaard
P-plads ved KFUM-spejderhuset, Fredericia
søndag 11/08 2019
9:30 - 17:50
Sensommerflora på Lyø
Carsten Hunding
tirsdag 13/08 2019
18:30 - 21:00
Aftentur til Arboretet i Hørsholm med mulighed for picnic inden
Thure Hauser
lørdag 17/08 2019
10:00 - 15:30
Heldagstur til Bøtøskoven på Falster
Thure Hauser
lørdag 17/08 2019
11:00 - 15:00
Botanisk tur til Rømø
Marie Glahn
P-pladsen ved Skt. Clemens Kirke, Havnebyvej 152, 6792 Rømø, Rømø
torsdag 22/08 2019
19:00 - 21:00
Karlstrup Kalkgrav ved Solrød
Frederik Møller
onsdag 28/08 2019
16:30 - 19:00
Hovedbestyrelsesmøde
Foreningen
lørdag 31/08 2019
10:00 - 15:00
AFLYST Tur til strandoverdrev på Enø
Søren Grøntved Christiansen og Aase Gøthgen

sep 2019

Dato og tid Arrangement
søndag 08/09 2019
Hele dage(n)
Naturens dag i Middelfart
Lars Lindskrog Christiansen og Carsten Hunding
torsdag 12/09 2019
19:30 - 21:30
Biodiversitetskortet og § 3-appen - Hvad kan de bruges til?
Anders Juel
Auditorium A, Bygning 1, Universitetsparken 15, København Ø København
lørdag 14/09 2019
11:00 - 12:30
Planters liv på Skæring strand
Gorm Halskov
søndag 15/09 2019
10:00 - 16:00
”Marathontur” rundt om Gyrstinge Sø
René Andersen
P-plads, 4-500 m efter Øvej 14, Allindemagle
torsdag 19/09 2019
16:30 - 19:00
Hovedbestyrelsesmøde
Foreningen
søndag 22/09 2019
10:00 - 14:00
Strandengsplanter på Avnø
Bo Kayser
onsdag 25/09 2019
17:00 - 19:30
Tur til Møllerup Gods
Anne Sophie Gamborg

okt 2019

Dato og tid Arrangement
tirsdag 08/10 2019
19:00 - 21:00
Menneske og natur igennem 12.000 år i Mols Bjerge
Bent Odgaard
Væksthusene, Botanisk Have Aarhus, Aarhus
onsdag 09/10 2019
19:30 - 21:30
Fynske vokshatte og andre græslandssvampe
Henrik Tranberg
Biologisk Instituts frokoststue (1. sal), Syddansk Universitet, Campusvej 55, 5230 Odense M, Odense M
lørdag 12/10 2019
Hele dage(n)
Sidste frist for indlæg til URT 2019:4
URT
mandag 21/10 2019
16:30 - 19:00
Hovedbestyrelsesmøde
Foreningen
torsdag 24/10 2019
19:30 - 21:30
Om erstatningsnatur
Bettina Nygaard
Auditorium A, Bygning 1, Universitetsparken 15, København Ø København
søndag 27/10 2019
12:30 - 16:00
Svampetur til de vestfynske alper
Henrik Tranberg

nov 2019

Dato og tid Arrangement
torsdag 07/11 2019
19:30 - 21:30
Effekter af vejr og klima på kulstof-balancen i en dansk bøgeskov
Kim Pilegaard
Auditorium A, Bygning 1, Universitetsparken 15, København Ø København
tirsdag 19/11 2019
16:30 - 19:00
Hovedbestyrelsesmøde
Foreningen
onsdag 20/11 2019
19:30 - 21:00
Flora i Skotland
Aase Gøthgen
Biologisk Instituts frokoststue (1. sal), Syddansk Universitet, Campusvej 55, 5230 Odense M, Odense M
torsdag 21/11 2019
19:30 - 21:30
Om dynamiske processer i Islands vegetation:  Alaska-lupin og Surtsey (in English)
Borgthor Magnussón
Auditorium A, Bygning 1, Universitetsparken 15, København Ø København
onsdag 27/11 2019
19:30 - 21:30
Lægeurternes historie
Anne Murmann Hansen
Væksthusene, Botanisk Have Aarhus, Aarhus

dec 2019

Dato og tid Arrangement
torsdag 05/12 2019
19:30 - 21:30
Indtryk fra en eventyrlig botanisk rejse i Spanien
Aase Gøthgen og Søren Grøntved Christiansen
Auditorium A, Bygning 1, Universitetsparken 15, København Ø København
onsdag 11/12 2019
16:30 - 19:00
Hovedbestyrelsesmøde
Foreningen

mar 2020

Dato og tid Arrangement
lørdag 21/03 2020
Hele dage(n)
Botanikdag m generalforsamling

jun 2020

Dato og tid Arrangement
søndag 14/06 2020
Hele dage(n)
Vilde Blomsters Dag 2020
Dansk Botanisk Forening

Powered by Events Manager