Kalender

apr 2020

Dato og tid Arrangement
fredag 03/04 2020 - søndag 12/04 2020
Hele dage(n)
AFLYST: Påsketur til blomsterøen Madeira
Anders Lykke og Peter Wind
mandag 06/04 2020
Hele dage(n)
Sidste frist for indlæg til URT 2020:2
URT
mandag 06/04 2020
Hele dage(n)
Sidste frist for tilmelding af ture til De Vilde Blomsters Dag
Foreningen
torsdag 16/04 2020
16:30 - 19:00
Hovedbestyrelsesmøde
Hovedbestyrelsen
lørdag 18/04 2020
10:00 - 14:00
Udskudt: Mostur til Rude Skov
Irina Goldberg
søndag 19/04 2020
10:00 - 14:00
Mostur til Flyvesandet
Irina Goldberg
Otterup
søndag 19/04 2020
13:00 - 15:00
AFLYST: Blå Anemonetur ved Roskilde Fjord
Aase Gøthgen
Roskilde
torsdag 30/04 2020
18:30 - 20:30
Forårsaftentur i Stjær Stenskov
Nikolaj Sass Ebsen og John Brandbyge

maj 2020

Dato og tid Arrangement
søndag 03/05 2020
14:00 - 16:00
Anemonetur til Helnæs Strandskov
Lars Lindskrog Christiansen
mandag 11/05 2020
16:30 - 19:00
Hovedbestyrelsesmøde
Hovedbestyrelsen
tirsdag 19/05 2020
17:00 - 18:30
Spiselige forårsplanter ved Vilhelmsborg
Eva Kullberg
Mårslet
fredag 22/05 2020 - søndag 24/05 2020
Hele dage(n)
AFLYST: Botanik for begyndere
Irene Svanborg Møller og Peter Wind
Holbæk
lørdag 23/05 2020
10:00 - 15:00
Lille Lyngby Mose
Rene Andersen
Skævinge
fredag 29/05 2020 - mandag 01/06 2020
Hele dage(n)
Öland
Louise Jensen, Ditte Arp & Sigrid Nielsen

jun 2020

Dato og tid Arrangement
mandag 01/06 2020
13:00 - 16:00
Strandoverdrev ved Bolund nord for Risø samt Himmelev Skov
Søren Grøntved Christiansen
lørdag 13/06 2020
13:00 - 16:00
Botanisk ekskursion til Aggersund Skrænten og Frederiks 7.’s Kanal ved Løgstør
Henriette Bjerregaard og Tage Burholt
søndag 14/06 2020
Hele dage(n)
De Vilde Blomsters Dag 2020
Dansk Botanisk Forening
tirsdag 16/06 2020
19:00 - 21:00
Ruderattur til baneterræn i Odense
Finn Skovgaard & Henrik Tranberg
Odense C
onsdag 17/06 2020
16:30 - 19:00
Hovedbestyrelsesmøde
Hovedbestyrelsen
lørdag 20/06 2020 - søndag 21/06 2020
10:00
Bioblitz i Marbæk
Jyllandskredsen
Esbjerg
lørdag 20/06 2020
10:00 - 12:00
Ekskursion til Kollund Skov 
Uwe Lindholdt og Arne Krogh Clausen
Kollund
lørdag 20/06 2020
10:00 - 12:00
Ekskursion til Skibsteds Krat (Stubbene) ved Faxe
Rudy Burmeister
mandag 22/06 2020 - fredag 26/06 2020
Hele dage(n)
AFLYST: Nordisk botanisk ekskursion til Nordøstfyn
Henrik Tranberg, Martin Køhl Søholm og Carsten Hunding
lørdag 27/06 2020
13:00 - 15:30
Hollænderskoven ved Esbjerg
Carsten Mathiesen
Bramming
lørdag 27/06 2020
14:00 - 16:30
Dover Kil
John Brandbyge og Nikolaj Sass Ebsen
Hurup Thy
søndag 28/06 2020
Hele dage(n)
Tur til Peberholm

jul 2020

Dato og tid Arrangement
lørdag 04/07 2020
13:00 - 15:30
Botanik i Marbækområdet ved Esbjerg
Carsten Mathiesen
Esbjerg
søndag 05/07 2020
19:00 - 21:30
Hedelands nordøstlige del
Poul Evald Hansen
søndag 12/07 2020
11:00 - 12:30
Sanketur ved Kalø
Eva Kullberg
onsdag 15/07 2020
Hele dage(n)
Sidste frist for indlæg til URT 2020:3
URT
lørdag 18/07 2020
10:00 - 16:00
Tur til Egernæs i bunden af Isefjord
Søren Grøntved

aug 2020

Dato og tid Arrangement
lørdag 01/08 2020
Hele dage(n)
Tur til Nekselø
Peter Jannerup
lørdag 08/08 2020
10:00 - 13:00
Tur til Søndersø Værløse
Aase Gøthgen og Anna Bodil Hald
torsdag 13/08 2020 - søndag 16/08 2020
Hele dage(n)
Højsommerekskursion til Djursland
Anne Murmann & Peter Wind
søndag 16/08 2020
11:00 - 15:00
Randbøl Hede - på godt og ondt
Hans Jørgen Degn
onsdag 19/08 2020
16:30 - 19:00
Hovedbestyrelsesmøde
Hovedbestyrelsen
søndag 23/08 2020
10:00 - 15:00
Eng- og overdrevstur til Ulfshale på Møn
Bo Kayser
lørdag 29/08 2020
Hele dage(n)
Tur til Hyllekrogen på Lolland
Thure Hauser

sep 2020

Dato og tid Arrangement
torsdag 10/09 2020
19:30 - 21:30
50 års botanisk samarbejde med Etiopien - i krig og fred
Ib Friis
København Ø
søndag 13/09 2020
Hele dage(n)
Svampe på Hindsgavl
Lars Lindskrog Christiansen og Carsten Hunding
Middelfart
tirsdag 22/09 2020
16:30 - 19:00
Hovedbestyrelsesmøde
Hovedbestyrelsen
torsdag 24/09 2020
19:30 - 21:30
Svenska provinsfloror och i synnerhet Medelpads Flora och dess författare, konstnären, trolltecknaren och orkidékännaren Rolf Lidberg
Stefan Grundström
København Ø

okt 2020

Dato og tid Arrangement
søndag 11/10 2020
13:30 - 16:30
Vokshatte & Svalerod i Bobakker på Helnæs
Henrik Tranberg
mandag 12/10 2020
Hele dage(n)
Sidste frist for indlæg til URT 2020:4
URT
torsdag 22/10 2020
16:30 - 19:00
Hovedbestyrelsesmøde
Hovedbestyrelsen
torsdag 22/10 2020
19:30 - 21:30
Planter forgifter drikkevandet
Lars Holm Rasmussen og Mette Rosenfjeld
København Ø
onsdag 28/10 2020
19:30 - 21:30
På jagt efter Astragel
Henrik Tranberg
Odense M

nov 2020

Dato og tid Arrangement
torsdag 05/11 2020
19:30 - 21:30
Introduktion til mosser
Irina Goldberg
København Ø
lørdag 07/11 2020
10:00 - 14:00
Mostur til Rude Skov (ny dato)
Irina Goldberg
Holte
mandag 16/11 2020
16:30 - 19:00
Hovedbestyrelsesmøde
Hovedbestyrelsen
onsdag 18/11 2020
19:30 - 21:00
Danmarks Havalger
Ruth Nielsen
Odense M
torsdag 19/11 2020
19:30 - 21:30
Vegetation i og omkring byer: Potentialer og begrænsninger ved interventioner
Mona Chor Bjørn og Marian Ørgaard
København Ø

dec 2020

Dato og tid Arrangement
torsdag 03/12 2020
19:30 - 21:30
Flora Danica, Flora i farver, Store nordiske Flora og mange andre
Claus Helweg Ovesen
København Ø
torsdag 17/12 2020
16:30 - 19:00
Hovedbestyrelsesmøde
Hovedbestyrelsen

Powered by Events Manager