Østkredsen blev stiftet d. 3. november 2016.
- Referat fra ordinær generalforsamling 2024
- Referat fra ordinær generalforsamling 2023
- Referat fra ordinær generalforsamling 2022
- Referat fra ordinær generalforsamling 2021
- Referat fra ordinær generalforsamling 2020
- Referat fra ordinær generalforsamling 2019
Østkredsens bestyrelse
- Thure Hauser, formand (genvalgt 2024)
- Anna Bodil Hald (genvalgt 2024)
- Anders Juel, kasserer (genvalgt 2024)
- Emil Førby (genvalgt 2023)
- Eva Lykke Jacobsen (genvalgt 2024)
- Dan Hua Wang (genvalgt 2024)
- Tine Gils (valgt 2024)
- Oliver Zachrau (valgt 2024)
- Søren Gylden, bilagskontrollant/revisor (genvalgt 2023)
- Claus Helweg Ovesen, suppleant (valgt 2023)
Østkredsen arbejdsgrupper og udvalg
Sagsgruppen Løbende rådgivning og sagsbehandling. | Anna Bodil Hald Anders Juel Eva Lykke Jacobsen |
• | |
Foredragsgruppen Arrangerer ca. 8 årlige foredrag. | Henning Adsersen (formand) Claus Helweg Ovesen Anna Bodil Hald Eva Lykke Jacobsen |
• | |
Ekskursionsudvalget Arrangerer de årlige ekskursioner. | Thure Hauser (formand) Søren Grøntved Dan Hua Wang Claus Helweg Ovesen Aase Gøthgen |
• | |
Naturplejeudvalget Organiserer naturplejearrangementer og formidler andres arrangementer. | Søren Grøntved (tovholder) Jimmy Lassen |
Østkredsens kommende arrangementer
Botanisk opdagelsestur rundt om Himmelsøen, Roskilde
søndag 18/08 2024
Kulebjerg Overdrev på Midtsjælland
søndag 25/08 2024
Aflyst! Bioblitz i Køge Bugt Strandpark
torsdag 12/09 2024
Lægemiddelplanter – den medicinske Flora Danica
søndag 15/09 2024
Strødam Reservatet ved Hillerød
lørdag 21/09 2024
Eskebjerg Vesterlyng i Vestsjælland
torsdag 10/10 2024
Skagen – en billedfortælling om flora og landskaber fra toppen af Danmark
lørdag 26/10 2024
Efteråret frugter, frø og formeringsformer ved Køge Ås
torsdag 07/11 2024
Om 40 års vegetationsudvikling på Maglemose i Grib skov
torsdag 21/11 2024
Om storsvampenes udbredelse i Danmark
torsdag 05/12 2024
Om vegetationen på fortidsminder
Sidst opdateret