apr 2024
lørdag 27/04 2024 11:00 - 13:00 |
Kystskrænter med kalkoverdrev ved Kyndbyværket Dan Hua Wang Østkredsen |
tirsdag 30/04 2024 17:00 - 19:00 |
Forårsskovtur til Skovene syd for Aarhus Sebastian Jonshøj & Lasse Werling Jyllandskredsen, Højbjerg |
maj 2024
søndag 05/05 2024 10:00 - 16:30 |
Naturtur til Sprogø + Østerø Sø ved Knudshoved Jyllandskredsen |
fredag 10/05 2024 16:00 - 19:00 |
Vegetative graminoider Jens Christian Schou & Nikolaj Sass Ebsen Jyllandskredsen, Nibe |
torsdag 16/05 2024 16:30 - 19:30 |
Hovedbestyrelsesmøde Hovedbestyrelsen Hovedbestyrelsen |
mandag 20/05 2024 14:00 - 16:00 |
Ribjerg - Fusionsbotanik i bynært ruderat Eric Larsen Fynskredsen |
lørdag 25/05 2024 - søndag 26/05 2024 Hele dage(n) |
Kursus i bestemmelse af halvgræsser Peter Wind Større ture |
lørdag 25/05 2024 10:00 - 13:00 |
Sydvendte skrænter ved Sølager vest for Lynæs Havn Dan Hua Wang Østkredsen |
jun 2024
lørdag 01/06 2024 Hele dage(n) |
Sidste frist for indlæg til URT 2024:3 URT URT |
søndag 02/06 2024 10:00 - 15:00 |
Aflyst! Tang, Gilleleje Havn Ruth Nielsen & Erik Aabjerg Friis Aflyst |
tirsdag 04/06 2024 18:30 - 20:30 |
Aftentur ved Fejrup Klint Gunnar Birkelund & John Brandbyge Jyllandskredsen |
torsdag 06/06 2024 18:00 - 21:00 |
Casanovabakkerne på Tåsinge med Alm. Mælkeurt Henrik Tranberg Fynskredsen |
lørdag 08/06 2024 13:00 - 16:00 |
Kildeengen i Bistrup-Skovene på Midtsjælland Søren Grøntved Christiansen Østkredsen |
søndag 09/06 2024 10:30 - 14:30 |
En flot lokalitet med rigkær og overdrev ved Gryde Å i Vestjylland Bo Boysen, John Brandbyge & Henriette Bjerregård Jyllandskredsen |
tirsdag 11/06 2024 16:30 - 19:30 |
Hovedbestyrelsesmøde Hovedbestyrelsen Hovedbestyrelsen |
onsdag 12/06 2024 18:30 - 20:30 |
Rariteter i Boserup Skov ved Roskilde Søren Grøntved Christiansen Østkredsen |
søndag 16/06 2024 Hele dage(n) |
De Vilde Blomsters Dag Foreningen |
mandag 17/06 2024 - lørdag 22/06 2024 Hele dage(n) |
Sommerekskursion til Gotland Peter Wind Større ture |
lørdag 22/06 2024 10:00 - 16:00 |
Bolderslev Skov og Bjergskov Overdrev Martin Reimers Fynskredsen, Bolderslev |
lørdag 22/06 2024 13:00 - 15:00 |
Tur til Hanebjerg Ås ved Gørløse René Andersen Østkredsen, Hillerød |
søndag 23/06 2024 13:00 - 16:00 |
Eftersøgning af Biblomst i råstofgrave ved Sengeløse Anders Juel Østkredsen |
lørdag 29/06 2024 10:00 - 14:00 |
Lille Rørbæk Enge ved Roskilde Fjord Thure Hauser & Minna Møller Østkredsen |
jul 2024
søndag 14/07 2024 11:00 - 13:00 |
Spiselige planter ved Kalø Eva Kullberg Jyllandskredsen |
søndag 14/07 2024 11:00 - 12:30 |
Spiselige planter ved Kalø Slotsruin Eva Kullberg Jyllandskredsen, Rønde |
lørdag 27/07 2024 10:00 - 15:00 |
Små sjældne på Feddet og Helnæs Per Rasmussen & Carsten Hunding Fynskredsen |
aug 2024
mandag 05/08 2024 16:30 - 18:30 |
Botanisk opdagelsestur rundt om Himmelsøen, Roskilde Anna Bodil & Aase Gøthgen Østkredsen |
onsdag 07/08 2024 - søndag 11/08 2024 Hele dage(n) |
AFLYST - Nordisk Ekskursion til Nordøstfyn Henrik Tranberg, Erik Aabjerg Friis & Martin Køhl Søholm Større ture |
torsdag 08/08 2024 - søndag 11/08 2024 Hele dage(n) |
Højsommerekskursion til Viborg-egnen Peter Wind & Anne Murmann Større ture |
tirsdag 13/08 2024 18:00 - 20:00 |
Tur til Holstebro eller Finderup øvelsesterræn Kristian Laustsen & Nikolaj Sass Ebsen Jyllandskredsen |
søndag 18/08 2024 13:00 - 16:00 |
Kulebjerg Overdrev på Midtsjælland Rene Andersen Østkredsen |
tirsdag 20/08 2024 16:30 - 19:30 |
Hovedbestyrelsesmøde Hovedbestyrelsen Hovedbestyrelsen |
fredag 23/08 2024 - søndag 25/08 2024 Hele dage(n) |
Sommertur til Læsø Dagmar Kappel Andersen & Nikolaj Sass Ebsen Jyllandskredsen |
fredag 23/08 2024 10:00 - 16:00 |
Kragelund Mose - nord for Vejen, Midtjylland Martin Sandager & Helle Hjorth Fynskredsen |
sep 2024
søndag 01/09 2024 Hele dage(n) |
Sidste frist for indlæg til URT 2024:4 URT URT |
lørdag 07/09 2024 10:00 - 15:00 |
Gule kurvblomster - et kursus Frede Østergaard Andersen & Carsten Hunding Fynskredsen |
lørdag 14/09 2024 14:00 - 17:00 |
Bogensø Strand på Jagt efter Eng-Ensian Henrik Tranberg Fynskredsen |
søndag 15/09 2024 10:00 - 14:00 |
Strødam Reservatet ved Hillerød Henning Adsersen & Thure Hauser Østkredsen |
lørdag 21/09 2024 12:30 - 16:00 |
Eskebjerg Vesterlyng i Vestsjælland Dan Hua Wang Østkredsen |
okt 2024
lørdag 26/10 2024 10:00 - 12:30 |
Efteråret frugter, frø og formeringsformer ved Køge Ås Thure Hauser Østkredsen |
lørdag 26/10 2024 13:00 - 16:00 |
Svampetur til Bobakker på Helnæs Henrik Tranberg Fynskredsen |
lørdag 26/10 2024 - søndag 27/10 2024 16:30 - 19:30 |
Hovedbestyrelsesmøde Hovedbestyrelsen Hovedbestyrelsen |
nov 2024
torsdag 21/11 2024 19:30 - 21:30 |
I fodsporene på Humboldt og Böcher Naia Morueta-Holme Fynskredsen, Odense |
dec 2024
torsdag 12/12 2024 16:30 - 19:30 |
Hovedbestyrelsesmøde Hovedbestyrelsen Hovedbestyrelsen |
jan 2025
onsdag 29/01 2025 16:30 - 19:30 |
Hovedbestyrelsesmøde Hovedbestyrelsen Hovedbestyrelsen |
mar 2025
lørdag 22/03 2025 Hele dage(n) |
Generalforsamling og botanikdag 2025 Hovedforeningen Generalforsamlinger |
apr 2025
tirsdag 01/04 2025 16:30 - 19:30 |
Hovedbestyrelsesmøde Hovedbestyrelsen Hovedbestyrelsen |
apr 2040
torsdag 12/04 2040 Hele dage(n) |
Foreningens 200 års jubilæum Foreningen URT og foreningen |
Powered by Events Manager